Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

ZAMIEŃ TELEFON NA KSIĄŻKĘ!

W środę, 21 lutego, w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to święto, które ma na celu ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Postanowiliśmy zatem zadbać o rozbudzenie zamiłowania do pięknej polszczyzny oraz poprawności językowej. 

Wybrani uczniowie klas 4-8 SP wzięli udział w szkolnym turnieju o tytuł „Mistrza Języka Ojczystego”. Zadania były nie lada wyzwaniem, gdyż wymagały nie tylko znacznych umiejętności językowych, ale i współpracy w grupie. Zagadnienia konkursowe dotyczyły m.in.: łamańców językowych, frazeologizmów i przysłów, a także zasad ortograficznych. 

Największą liczbę punktów zdobyła klasa 5 w składzie: Jakub Będziak, Tomasz Kwarciany, Maciej Wróbel. Chłopcy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. 

Poniżej wyniki pozostałych klas:

miejsce 2 – klasa 8 (Helena Tucholska, Tymon Ostrowski, Igor Piotrowski),

miejsce 3 – klasa 6 (Maria Kwarciana, Maja Miłosz, Andrzej Olechnowicz) i klasa 7 (Maria Miłosz, Dana Yatsentiuk, Arkadiusz Lipiński),

miejsce 4 – klasa 4 (Maria Misiura, Pola Włoch, Tomasz Pawłowski).

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Wygranym, jeszcze raz, serdecznie gratulujemy!

Poza tym, w ramach obchodów MDJO, młodzież naszej szkoły przygotowała piękne plakaty propagujące język polski. 

Najmłodszych uczniów odwiedziły uczennice klasy 7 SP (Maria Miłosz oraz Felicja Myślińska), aby przeczytać dzieciom fragmenty „365 bajek na każdy dzień”. Po skończonej lekturze każdy miał stworzyć rysunek w nawiązaniu do treści opowiadania.

Ten dzień był również doskonałą okazją do tego, aby zamienić swoje telefony na książki. Uczniowie cały dzień mogli delektować się wybraną przez siebie literaturą oraz skupić się na rozmowach ze swoimi rówieśnikami. 

 

Dziękujemy wszystkim Regenciakom za zaangażowanie! Dbajcie o swój język ojczysty, gdyż…

"Nie tylko kraj ten, w którym żyjecie,  Ojczyzną Waszą się zowie: Bo jest i druga ojczyzna, (…) Co w polskim mieści się słowie”