Laury, laury i więcej laurów

Laurels, laurels and more laurels

Dziś po korytarzach naszej szkoły niosły się echa licznych oklasków. Nasi finaliści i laureaci prestiżowych kuratoryjnych konkursów przedmiotowych odbierali bowiem uroczyście z rąk Dyrektora wyczekane zaświadczenia wydane przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.

W tym roku wśród laureatów przedmiotowego konkursu z matematyki znaleźli się: Olga Jankowska, Franciszek Olechnowicz i Ignacy Bernecki z klasy 8.

Finalistami konkursu z języka angielskiego są natomiast Maja Karpiuk i Aleksandra Kutkowska – również z klasy 8.

Zuzanna Kwaśniewska, uczennica klasy 7, także uzyskała tytuł finalistki w konkursie z matematyki.

Gratulujemy serdecznie Wam, nasi Finaliści i Laureaci, Waszym Nauczycielom i Rodzicom. Jesteśmy z Was niezmiernie dumni!

A jako ciekawostkę dodamy, że niemal 40% naszych tegorocznych ósmoklasistów to finaliści i laureaci kuratoryjnych konkursów przedmiotowych. To chyba najlepiej świadczy o tym, że  pracowitych i niezwykle zdolnych uczniów oraz zaangażowanych nauczycieli nie brak w naszej szkole!

Today rounds of applause could be heard in the corridors of our school building as certificates of achievements issued by the Board of Education for the Warmia and Mazury region were handed in by our school Director to finalists and laureates of prestigious subject competitions. 

Olga Jankowska, Franciszek Olechnowicz and Ignacy Bernecki from P8 are among the laureates of the mathematics competition. 

Maja Karpiuk and Aleksandra Kutkowska – also from P8 – are finalists of the English language competition. 

Zuzanna Kwaśniewska (P7) has also received a certificate confirming that she is a finalist of the mathematics competition.

Once again – congratulations to you all and also to your teachers and parents. We couldn’t be prouder of you! 

And, as an interesting fact confirming that there is no shortage of either hardworking and talented students or dedicated teachers in our school, we may add that almost 40% of our P8 students are either finalists or laureates of prestigious subject competitions. Isn’t it remarkable?