Naukowy Toruń

Piątek trzynastego okazał się wyjątkowo udanym dniem dla klasy IV, a to za sprawą naukowej wycieczki do Torunia. Mimo zbiórki o godz. 6:30, uczniów od samego rana rozpierała energia i starczyło im jej aż do samego końca wycieczki. 

Nasz pobyt w pięknym, nadwiślańskim Toruniu rozpoczęliśmy od zwiedzania Starego Miasta, który przywitał nas zapachem pysznych pierników. Sympatyczna pani  przewodniczka w ciekawy sposób zapoznała nas z historią miasta i jego najważniejszymi zabytkami. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, jak żył wybitny Mikołaj Kopernik. Niektóre ciekawostki były dla nas bardzo zaskakujące i pobudziły uczniów do zadania dodatkowych pytań. 

Mieliśmy również okazję do “złapania” nie tylko dobrej pogody, ale również odrobiny szczęścia – wystarczyło tylko dotknąć pieska Filusia oraz osiołka dzięki temu pomyślność gwarantowana.

Zwiedzając Toruń, usłyszeliśmy również kilka legend. Wiemy już, dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa, a w Muzeum Piernika poznaliśmy tajniki wyrobu pierników oraz pracę toruńskich Partaczy. Każdy z nas upiekł pamiątkowe ciastko według dawnej receptury.

Odwiedziliśmy również najsłodsze miejsce w Toruniu – Manufakturę Cukierków, gdzie ręcznie produkowane są słodkości o blisko 80 smakach. Obejrzeliśmy pokaz wytwarzania słodyczy i każdy uczestnik miał okazję zrobić własnego lizaka. 

Podczas wycieczki nie zabrakło również wybuchowych atrakcji. W Centrum Chemii w Małej Skali, nasi dzielni czwartoklasiści wykonali kilka eksperymentów, m.in. stworzyli swój własny, sztuczny śnieg i wybuchowy balon z wodorem. 

W czasie wolnym oczywiście znalazła się chwila na zakup prawdziwych, toruńskich  pierników, słynnych lodów i pamiątek. Czas spędzony w Toruniu minął nam bardzo szybko. Zakupione drobiazgi i wspólne zdjęcia pozwolą nam na powrót do tych pięknych chwil.