Warsztaty chemiczne dla najmłodszych.

Chemistry workshops for the youngest pupils.

18 października klasa 2 i 3 naszej szkoły podstawowej wzięły udział w warsztatach chemicznych w Elbląskim Parku Technologicznym w ramach zajęć Akademii Młodego Chemika. Tematem warsztatów były właściwości dwutlenku węgla. 

Uczniowie z ogromną radością  i zaangażowaniem przygotowali trzy doświadczenia: z lampą-lawą, suchym lodem, balonem i sodą oczyszczoną. 

Zajęcia bardzo się nam podobały – nasi mali chemicy wracali do szkoły z wypiekami na twarzach i nadzieją na kolejne okazje do eksperymentowania.On 18th October the pupils of our Primary School Grades 2 and 3 took part in the chemistry workshops in the Elbląg Technology Park as part of the Young Chemist Academy. The theme of the workshops was carbon dioxide and its properties.

The pupils worked together with joy and great dedication and they prepared three experiments: a lava-like lamp, dry ice, balloon and soda bicarbonate.

These activities were so enjoyable that our young chemists were leaving the school blushing with excitement and they all hoped for more opportunities to carry out more experiments soon.