Festyn archeologiczny w Biskupinie

Archeological festival in Biskupin

W naszej szkole dbamy o to, żeby nasi uczniowie poznawali historię nie tylko z książek, ale mogli jej doświadczyć osobiście. Stąd też pomysł na jednodniową wycieczkę na Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Młodzież w trakcie drogi przybliżyła nam historię regionu poprzez odczytanie przygotowanych informacji na temat poszczególnych miejsc, przez które przejeżdżaliśmy. Na miejscu mieliśmy okazję zobaczyć przepiękną osadę w Biskupinie. Dzięki archeologom mogliśmy dowiedzieć się jak wyglądało życie ludzi w epoce kamienia i brązu. Mogliśmy obserwować różne obozowiska i osady pierwszych rolników. Młodzież z zaciekawieniem obserwowała proces przetapiania miedzi, wytwarzania narzędzi z krzemienia czy proces obróbki bursztynu i brązu.  Następnie wybraliśmy się do Wenecji, gdzie znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej. Stamtąd wspomniana już kolejka wybraliśmy się na przejażdżkę do Żnina. Dzień był pełen atrakcji i na pewno chętnie wrócimy kiedyś w te rejony.

One of Europe’s largest archaeological festivals takes place in Biskupin every year! It is a great chance to make sure that our students learn history not only from books but that they also experience it personally. Hence the idea of a one-day trip to Biskupin! During the journey, our students familiarized us with the history of the region by presenting the projects about the places we travelled through. In Biskupin, we had a chance to see an early Iron Age settlement with oak and pine log-houses covered with thatched roofs.  Thanks to archeologists, we were able to find out what life was like in the Stone and Bronze Age. We could observe various camps and settlements of the first farmers. The students watched the process of copper smelting, the production of flint tools and the process of amber and bronze processing with great interest. Then we went to Wenecja, where the Narrow Gauge Railway Museum is located. From there we went on a ride on the narrow gauge railway to Żnin. The day was full of attractions and we will definitely come back there one day!