Śladami polskiego morza

18 października szkolna młodzież udała się na jednodniową wycieczkę na Pomorze Gdańskie.

Trasa wiodła przez Puck, Groty Mechowskie, Władysławowo, Jastarnię i kończyła się na Helu. Celem było przypomnienie o polskości tych ziem i przynależności Polski do morza, w ramach 100 rocznicy odzyskania niepodległości. W sumie przejechaliśmy prawie 400 km. Pierwszy punktem naszego programu był Puck. Tam 19 lutego 1920 r. odbyły się zaślubiny z polskim morzem. Tam gen. Józef Haller, dowódca „błękitnej armii”, ma swój pomnik. Kolejnym punktem były Groty Mechowskie, jedyny taki pomnik przyrody w Polsce Północnej. Władysławowo przywitało nas pięknymi widokami z wieży Domu Rybaka, a było na co patrzeć! Błękit morza i mierzeja helska były w pełnej okazałości. W Helu zwiedziliśmy tzw „rejon umocniony”, fortyfikacje z okresu II wojny światowej. Rejon ten bronił się w okresie kampanii wrześniowej aż do 2 października 1939 r.  Kolejnym punktem było fokarium.  Obejrzeliśmy karmienie zwierząt i ich tresurę.

Wrażenia z wycieczki niezapomniane!

Śladami polskiego morza