„Wojna Bogów” spotkanie z autorem.

W Bibliotece Elbląskiej im. Cypriana Kamila Norwida, odbyło się autorskie spotkanie z Tomaszem Stężałą, w ramach promocji najnowszej powieści „Wojna Bogów”.

Była to impreza ogólnomiejska, w dwóch odsłonach. Brali w niej udział przyjaciele i fani talentu pana Tomasza. Nasze spotkanie wsparły instytucje na co dzień związane, z historią naszego miasta, a honorowy patronat objął Pan Prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Pruszak. Swoimi cennymi uwagami i artefaktami wspomogli nas pracownicy naukowi Muzeum Archeologiczno-Historycznego: pani Wiesława Rynkowska-Domino i pan Marek Jagodziński oraz pan Kazimierz ze swoją kompanią wojów z XIII wieku, z Elbląskiego Bractwa Historycznego. Oprócz samej książki,  nasi goście i prelegenci przybliżyli historię naszego miasta i regionu. Sięgnęli  do X-XIII wieku, do korzeni powstania Elbląga i osadnictwa obszaru delty Wisły w średniowieczu. Próbowaliśmy odpowiedzieć na kilka ważnych pytań, związanych z genezą tego regionu:

  • Jakie są pisane i materialne świadectwa pierwszych lat nad rzeką Ilfing?
  • Dlaczego akurat w tym miejscu Herman von Balk założył osadę?
  • Kim byli i jak wyglądali mieszkańcy zamku, grodu i klasztoru?
  • Dlaczego krzyżowcy zwyciężyli, a nie Prusowie?

Nasza młodzież, z Regenta, wsparła ten piknik popularnonaukowy, swoimi talentami! Kaja Wodzak, z klasy I LO, czytała fragmenty powieści, Jagoda i Ola, z klasy 7 ab, robiły zdjęcia i kręciły filmy, Alicja z klasy 3 b, Hanka i Maja, z klasy 2 a, w strojach z epoki, witały gości i oprowadzały po wystawie. Nasza pani Dagmara z Olą, Gabrysią, Julią, Patrykiem, Marcinem, Weroniką, z klasy 7 ab, prowadziła warsztaty artystyczne z wyrobu biżuterii filcowej.

Nasze spotkanie odbyło się dwukrotnie, o godz. 12.30 dla młodzieży, w godzinach popołudniowych, o godz. 17.30 dla gości z miasta. Frekwencja dopisała.

 

Wojna Bogów