Wyjazd na targi uczelni brytyjskich.

Study UK Fair.

Drzwi do wielkiego świata stoją przed młodymi ludźmi otworem, jeśli mają do nich odpowiedni klucz – tj. znajomość języka angielskiego…

Już w tej chwili nasi uczniowie i absolwenci wykazują spore zainteresowanie międzynarodową szkołą UWC Adriatic, którą dwurotnie odwiedziliśmy we Włoszech. Z maturą międzynarodową Cambridge Advanced, którą planujemy wprowadzić w naszej szkole poszerzając dostępną już u nas ofertę Cambridge Primary i Cambridge Lower Secondary, świat tym większym otworem stanie przed naszymi absolwentami. 

Aby podsycać entuzjazm do nauki i chęć poszerzania horyzontów, nasza szkoła organizuje wyjazd dla wszystkich zainteresowanych uczniów klasy 7, 8 i klas licealnych na targi Study UK Fair organizowane przez British Council 20 listopada w Gdańsku. Będzie można na nich porozmawiać z przedstawicielami uczelni, zebrać informacje na temat kierunków, kryteriów przyjęcia i dostępnych stypendiów. Zapraszamy do zgłaszania się do wychowawców po więcej informacji o wyjeździe.  

The doors to the world are wide open to the young people, if they have the right key – i.e. English language skills… 

Our students and graduates are already interested (and acting on it!) in the opportunities of studying at the UWC Adriatic school that we visited twice in Italy. With the international AS and A-level exams that we plan to offer as part of our Cambridge International Education qualifications (extension of the Cambridge Primary and Cambridge Lower Secondary programmes we are already offering), our students will get even closer to the doorstep to the big world. 

To help them keep up the enthusiasm and willingness to widen their horizon, we would like to take all interested P7, P8 and high school students to the Study UK Fair that British Council is organising on the 20th November in Gdańsk. It will be a great opportunity to talk to the representatives of the universities, gather information on degrees, entry criteria and available scholarships. For more information please see the class teachers.