Golf w słońcu.

Golf in the sun.

W pełnym słońcu już po raz drugi, klasa 7 SP ze swoim instruktorem Panem Tomaszem Stężałą, odbyła kolejny trening golfa. Tym razem pogoda dopisała i polska złota jesień pokazała swoje słoneczne oblicze. Było ciepło, a babie lato w pełni. Podczas tego treningu poza tradycyjnym odbijaniem piłeczki ze stanowisk młodzież próbowała już patować! Ale bez większych sukcesów!

Może następnym razem się uda!This Tuesday, our Grade 7 pupils had their second golf lesson under the guidance of their instructor, Tomasz Stężała. It was very sunny and warm this time as the Polish golden autumn showed its best. Apart from the regular practice in hitting the ball from selected positions, our young golfers tried their hand at putting too.

They ended up without any major achievements yet but let’s hope their next attempts will be more successful!