Europejski Dzień Języków

European Day of Languages

Uczniowie naszej szkoły z dużą energią zaangażowali się w świętowanie Europejskiego Dnia Języków Obcych, który miał miejsce 26 września. Z tej okazji zaproponowaliśmy uczniom klas V-VIII dwa konkursy.

My Crazy T-shirt – konkurs polegał na umieszczeniu haseł i malunków promujących to święto kolorowymi farbkami i pisakami.

Drugi konkurs zakładał wykonanie pracy plastycznej – plakatu, który przekazywał informacje dotyczące rożnych języków na świecie.

Prace zostały wykonane pod opieką naszych nauczycieli obcokrajowców: Alison Schmidt i Danica Smith. Najbardziej pomysłowe i starannie wykonane koszulki i plakaty zostały wyłonione i nagrodzone słodkościami.

On the 26th of September, we celebrated European Day of Languages. The students of Regent College International Schools participated in this event with great enthusiasm. Kids from grades V – VIII could take part in two competitions to mark this occassion.

The first one – My Crazy T-shirt involved decorating plane T-shirts with words and pictures promoting this event.

The second competition was about making a poster presenting factual information as well as graphics relating to the fact of having different languages.

Students worked at school and were supported by our foreign teachers: Alison Schmidt and Danica Smith. The Best t-shirts and posters were selected and awarded with sweets.