Dzień Języków w klasach I – III

Day of Languages in P1-P3

Obecność różnych języków to w naszej międzynarodowej szkole codzienność. Tym bardziej jednak zobowiązani czuliśmy się, by w sposób szczególny je uczcić w ramach obchodów Dnia Języków Obcych również w naszych najmłodszych klasach. Mamy naszych międzynarodowych uczniów przeprowadziły warsztaty z nauką języka niemieckiego, norweskiego, węgierskiego i rumuńskiego. Angielski, rzecz jasna, również się przewijał. Były quizy z ciekawostkami o różnych krajach i kulturach, były zagraniczne słodkości i malowanie twarzy w barwach flag różnych krajów i, co najważniejsze, uśmiech na twarzy każdego dziecka.

The presence of various languages is daily bread at our international school. This made our celebration of the Day of Languages even more special, including the attractions prepared for P1-P3 students. Mums of our international students delivered workshops in German, Norwegian and Hungarian. We also practised Rumanian, and our lingua franca – English. We had an interesting quiz on various countries and cultures, sweets from Germany, face painting sessions in the colours of the flags of European countries, and we had lots of smiles on the faces of all our children