Festyn Służb Mundurowych

The festival organized by uniformed services

Dnia 10 maja uczniowie klas I, II, IV I IV mieli przyjemność uczestniczyć w Festynie Służb Mundurowych. Na festynie czekało na nas sporo atrakcji! Dzieci zaznajomiły się ze sposobem działania służb mundurowych, skosztowały żołnierskiej grochówki i wzięły udział w licznych konkurencjach sprawnościowych. Wszystkiemu temu towarzyszył dobry humor i śmiech naszych podopiecznych. W przyszłym roku chętnie ponownie wybierzemy się na taki festyn!

On May 10, the students of the 1st, 2nd, 4th and 6th grades had the pleasure of participating in the festival organized by uniformed services. A lot of attractions awaited us at the festival! The children got acquainted with the way the uniformed services work, tasted the soldier’s pea soup and took part in numerous competitions. All that was accompanied by good humor and laughter of our pupils. Next year we will happily go again to such festival!

Festyn Służb Mundurowych

FOTOGALERIA / PHOTO GALLERY

Written by